Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda sedef hastalığı, çocuklarda erkeklere oranla kız çocuklarında sedef hastalığı daha fazla görülmektedir. Ailede sedef hastalığı bulunuyorsa, sedef hastalığı daha erken yaşlarda etkili olmaya başlar. Bu şekilde çocuklarda erken yaşlarda görülen rahatsızlık klinik olarak kötü prognoza sahip olmaktadır. Çocuklarda en fazla plak tipte sedef görülür. En fazla görüldüğü yerler arasında saçlı deri yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerde sedef hastalığı genellikle bez bölgesinde etkili olmaya başlar. Dışkı ve üre yeni doğanda sedefi tetikleyici bir etkendir. Ayrıca üst solunum yolları enfeksiyonu da çocuklarda sedefin başlamasına neden olabilir. Çocukların daha fazla travmaya maruz kalması nedeniyle, oluşan yaraların koparılmamasına, aşırı güneş ışığına maruz bırakılmamalarına dikkat edilmelidir.

Çocuklarda sedef hastalığında nelere dikkat edilmelidir?

Sedef el ve ayak tabanlarına yerleştiyse, buralarda simetrik kızarıklık, kabuklu kaşıntılı lezyonlar oluşur. Diğer alanlardaki sedef daha hafif belirtiler gösterebilir. Genellikle el hareketlerini kısıtlayıcı etkiler ortaya çıkabilir.

Tırnaklara yerleşen lezyonlarda kalınlaşma, sarı lekeler, boşalma olabilir. Vücudun diğer alanları da sedef açısından incelenmelidir. Tırnakları tutan sedef sonradan sedef romatizmasını başlatabilir.

Saçlı derideki lezyonlarda kaşıntılı kabuklanmalar olur. Bu genellikle egzamayla karıştırıldığından, tedavide gecikilebilir. Vücudun diğer alanları da kontrol edilmelidir. Sedefin başka cilt sorunlarından ayrılması açısından keskin sınırlı, kırmızı zemine yerleşen pullanma, kabuklanma olması, ailede sedef öyküsünün olması önemli unsurlardır.

Çocuklar güneşte bırakılmamalıdır

En fazla plak tipi sedef görülen çocukluk döneminde çocukların güneşte bırakılmaması tavsiye edilir. Ciltte oluşan sedef lezyonlarını koparmamaları sağlanmalıdır.

Çocuklarda sedef hastalığında beslenmenin yeri

Sedef hastalığının oluşması beslenmeyle ilgili değildir. Buna rağmen yağlı besinler, kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Sebze ve meyvelere ağırlık verilmeli, beyaz et tüketilmelidir. Bu konuda aileler çocukların beslenmesini düzenlemelidir.

Sedefi bulaşıcı bir hastalık olmaması nedeniyle, ortak eşyaların kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır. Bu yüzden çocukların tedirgin edilmemesi gerekir.

Bazen eklemleri turan sedef hastalığı çocukları etkileyebilir. Ağır seyreden bu durum sedef romatizması olarak tanımlanır. %5-8 oranında hastaları etkiler. Bu konuda dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Çocuklarda sedefin erken aşamada teşhis edilerek, bir an önce tedaviye başlanmalı ve gereken önlemler alınmalıdır.

Çocuklarda Sedef Hastalığı Yorumları

soru

Derya kahra

24 Mayıs 2024 Cuma

4 yaşında erkek çocukça sedef el ve ayakta çatlaklar bedeli dökülme kaşıntı var

Cevap yaz
cevap

Admin

24 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba, 4 yaşındaki bir çocuğunuzda sedef belirtileri gözlemliyorsanız mutlaka bir çocuk dermatologuna başvurmanız önemlidir. Sedef hastalığı genellikle yetişkinlerde görülse de çocuklarda da nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Doktorunuz çocuğunuzun durumunu değerlendirecek ve uygun tedavi yöntemlerini önerecektir. Çocuğunuzun sağlığı için doktorunuza danışmanız önemlidir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sedef Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sedef Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sedef Hastalığı Beslenme

Sedef Hastalığı Beslenme

Kulakta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Tedavisi Nelerdir?

Sedef Hastalığı Tedavisi Nelerdir?

Sedef Hastalığı Karaciğer İlişkisi

Sedef Hastalığı Karaciğer İlişkisi

Sedef Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler?

Sedef Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler?

Ahmet Maranki Sedef Hastalığı Kürü

Ahmet Maranki Sedef Hastalığı Kürü

Sedef Hastalığı Diyeti

Sedef Hastalığı Diyeti

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6